Ostropestřecová mouka z jihočeské vesničky

Balení: 400g

Tato mouka hořké chuti umletá z odtučněných semen Ostropestřce Mariánského, léčivého bodláku známeho svými očistnými i jinými účinky na lidský organismus již po tisíce let, je ideální k použití v kombinaci v Ostropestřecovým olejem. Vzhledem k tomu, že je doporučená dávka této mouky pouze 1 lžíce denně, je snadné jí přidat 5 % do celkového množství mouky, ať již připravujete jakýkoliv pokrm studené či teplé kuchyně, jelikož pravidelné užívání je vždy nejpříznivější. Můžete jí přisypat do těsta na chléb, knedlíky i buchtu, smíchat s moukou určenou k zahuštění polévky či omáčky, přidat do smoothie, apod.

Nyní je ostropestřecová mouka balena do bio kompostovatelných sáčků.

Citát:

Účinky na organismus

Asi nejznámějším a nejdůležitějším účinkem je podpora jater. Ostropestřec však zdaleka nepomáhá pouze na jeden orgán v těle, jeho vliv je mnohem širší. Například v homeopatii se využívá i při depresích, problémech s žlučníkem nebo na žlučové kameny. Já se však budu držet v následujícím přehledu jen těch účinků, které jsou nejsilnější.

Pojďme se nyní podívat blíže na to, jaké léčivé a pozitivní účinky má ostropestřec na lidský organismus:

  1. Ostropestřec na játra: Začnu pozitivním vlivem na játra a to z několika hledisek. Ostropestřec pomáhá při chronických chorobách jater, například při ztučnění. Kromě toho chrání játra i při dlouhodobém užívání léků. Podporuje obnovu jaterních buněk a stejně se využívá i při jejím očistě. Důležité je také to, že působí i preventivně a játra posiluje i do budoucna.
  2. Detoxikace: Ostropestřec je výborný prostředek pro detoxikaci a očištění těla od škodlivin a toxických látek. Podobný účinek má na játra, ale nejen na ni. Ostropestřec se používá například i při otravách houbami, drogami, jedy nebo alkoholem. Je velmi dobrý při celkové očistě organismu od různých škodlivých a toxických látek vyskytujících se i v běžných potravinách. Pomáhá také odstranit nepříznivé následky chemoterapie.
  3. Cévy a nervový systém: Pokud máte příliš nízký tlak, můžete ostropestřec použít na jeho mírné zvýšení. Kromě toho má rostlina příznivý vliv na ochranu cév a žil, zejména na ochranu jejich stěn. Svůj smysl má i při léčbě hemoroidů, čili zlaté žíly. Pokud trpíte nevolnostmi v důsledku nízkého tlaku, je ostropestřec opravdu velmi dobré řešení. Podobně je tomu i při některých problémech nervového systému, například při migréně, závratích nebo při nadměrné bolesti hlavy.
  4. Trávení: Díky svému složení pomáhá rostlina i trávicí soustavě. Máte příliš pomalé trávení? Ostropestřec vám ho může zrychlit a zlepšit. Díky rostlině se může zlepšit pravidelnost vylučování a také se pročistí celý střevní trakt. Velkou zásluhu na tom má i dostatek vlákniny, ale také očisťující efekt na různé toxiny. Nesmím zapomenout samozřejmě ani na onemocnění sleziny či žlučníku, které také mohou zhoršovat trávení - i zde vám ostropestřec může pomoci.
  5. Cholesterol a cukrovka: Ostropestřec má velmi silnou regulační funkci. Pokud máte problém se zvýšeným cholesterolem nebo hladinou cukru v krvi, rostlina dokáže jejich stav optimalizovat do normálu. Samozřejmě, jde jen o podpůrný účinek a rozhodně nečekejte, že všechny problémy jen díky ní zmizí.
  6. Další účinky: Ostropestřec se dá použít i při plicních potížích, gynekologických problémech, na podporu tvorbu enzymů, při astmatu a jiných alergiích nebo při infekční mononukleóze.

Nejčastější otázky a odpovědi

Ostropestřec patří mezi léčivé bylinky, ale to neznamená, že je možné ho užívat vždy a za každých okolností. Tomuto se věnuje i většina internetových diskusí na fórech a proto jsem se rozhodl se tomu věnovat i já. Kromě toho se mnoho lidí ptá i na sběr nebo pěstování. Zde jsou 4 nejčastější otázky týkající se byliny a moje odpovědi na ně:

Má rostlina nějaké vedlejší účinky nebo kontraindikace?

Pokud máte vysoký krevní tlak, neměli byste ostropestřec užívat. Stejně po užití přípravku obsahujícího výtažek z rostliny se doporučuje nepít nebo nekonzumovat do 1 až 2 hodin alkohol, mléko a dráždivé jídla. Sylimarin jako jedna z důležitých látek cheláty železo a zpomaluje metabolismus vápníku v těle, takže pokud máte problém s těmito dvěma látkami, poraďte se se svým lékařem.

Je možné ostropestřec užívat v těhotenství?

Co se týče těhotenství, našel jsem poměrně protichůdné doporučení. Některé zdroje uváděly, že ostropestřec může v rozumné míře užívat v tomto období, jiné říkali, že ne. Já se přikláním spíše k omezení užívání. Ostropestřec se doporučuje i na těhotenskou cukrovku, avšak i během kojení bych raději tuto rostlinu vynechal.

(HAVLÍK Erik, www.bioporadce.cz, 20.11.2017, upraven 26.2.2020, dostupné z: https://bioporadce.cz/ostropestres-mariansky/)

Průměrné výživové údaje:

Energetická hodnota 1194 kJ / 285 kcal
Bílkoviny 25 g
Sacharidy 5,4 g
z toho cukry 3,6 g
Tuky 8,4 g
Vláknina 46 g 

59,00 Kč